علت بهم خوردن تنظیم رگلاتور گاز cng – آموزش cng

رگلاتور خودرو‌های دو‌گانه‌سوز قطعه‌ای برای تبدیل گاز فشار بالا به گاز فشار پایین است و یک شیر تنظیم و کنترل فشار مکانیکی گاز محسوب می‌شود. وظیفه رگلاتور این است که فشار گاز فشرده داخل مخزن را به مقدار مناسبی کاهش دهد تا بتواند احتراق را در حد بهینه کنترل کند. اگر در عملکرد رگلاتور اشکالی ایجاد شود علاوه بر اینکه منجر به خسارات بیشتری خواهد شد، تعویض آن نیز هزینه بسیار بالایی دارد. بهتر است علت بهم خوردن تنظیم رگلاتور  گاز cng را بدانید.

نشانه های خرابی رگلاتور

در واقع رگولاتور خودرو وسیله ای است که فشارهای زیادی را که از گاز تولید می‌شود به فشار پایه قابل مصارف خودرو کاهش می‌دهد. فشاری که داخل مخازن سی ان جی استفاده می‌شود ۱۲ هزار برابر اجاق گازی است که داخل خانه کاربرد دارد. قبل از اینکه علت بهم خوردن تنظیم رگلاتور گاز cng  را بررسی کنیم نشانه‌های خرابی قطعه رگلاتور را یادآوری می‌کنیم:

سوخت ناقص
خروج دود سیاه از اگزوز
سیاه شدن شمع‌ها
وجود بنزین در شیلنگ خلأ
روشن نشدن موتور اتومبیل
سر‌و‌صدای زیاد پمپ سوخت
خروج بنزین از اگزوز

تمام این علائم ممکن است نشانه‌هایی از خرابی رگلاتور خودرو باشد. سوختن بیش از حد گاز و سوخت منجر به خروج دود سیاه از وسیله نقلیه شما است و بررسی سیستم سوخت و نشتی رگلاتور لازم است. عملکرد بد موتور و سوخت ناقص آن از مخلوط نا‌مناسب هوا و سوخت ناشی می‌شود که در تمام این موارد باید رگلاتور بررسی شود و علت بهم خوردن تنظیم رگلاتور گاز cng  رد‌یابی شود.

حتما بخوانید :

علت روشن شدن چراغ چک – آموزش cng

خزش رگلاتور چه موقع اتفاق می‌افتد؟

به حالتی که فشار رگلاتور خودرو به صورت خودکار تغییر می‌کند و به فشار تنظیم‌شده افزایش می‌یابد پدیده خزش رگلاتور می‌گویند. علت بهم خوردن تنظیم رگلاتور گاز  cng و حالت خزش دو مورد می‌‌تواند باشد:

تغییر حالت فنر رگلاتور در اثر توقف جریان گاز و جمع شدن فشار در هسته رگلاتور اولین علت لرزش آن به حساب می‌آید. فنر رگلاتور باید با متوقف شدن جریان گاز در موقعیت جدید خود قرار بگیرد تا سبب ایجاد تعادل مجدد و کاهش فشار در داخل هسته رگلاتور بشود و در نهایت ثبات در فشار خروجی ایجاد گردد.

دومین علت، وجود یک جسم خارجی در حد فاصل سوپاپ ورودی به هسته رگلاتور و نشیمنگاه است. این مسئله موجب یکسان شدن فشار ورودی و خروجی خواهد شد و تمامی خطوط لوله و تجهیزات بدون هیچ حفاظی در معرض فشار بالا قرار خواهند گرفت. وجود یک جسم خارجی در سوپاپ شایع‌ترین علت به هم خوردن تنظیم رگلاتور گاز cng  و نارسایی آن است.

خرابی رگلاتوربه علت تداخل آب و گاز

کمپرسور خودرو گاز را فشرده می‌کند تا مقدار بیشتری در کپسول ذخیره شود و بتوانید مسافت بیشتری را طی کنید؛ اما با این گاز فشرده، اتومبیل قادر به کار نیست و از رگلاتور برای کاهش این فشار استفاده می‌شود. هنگامی که ما فشار در گاز‌ها را تقلیل می‌دهیم این امر موجب کاهش دمای گاز خواهد شد و به همین خاطر رگلاتور خودرو یخ خواهد زد. به خاطر جلوگیری از یخ‌زدگی رگلاتور گاز cng مجبور به گرم کردن آن هستیم.

این کار با عبور آب داغ رادیاتور انجام می‌شود. بعضی از انواع رگلاتور‌ها احتمال تداخل آب و گاز را دارند. تداخل آب و گاز در رگلاتور‌ها موجب نشتی گاز رگلاتور به داخل آب رادیاتور می‌‌شود. همچنین بیرون ریختن مقداری آب باعث افزایش فشار سیستم خنک کننده به دلیل کاهش مایع خنک‌کننده و در نتیجه سوختن واشر سرسیلندر خواهد شد. علت بهم خوردن تنظیم رگلاتور گاز cng خودرو تداخل آب و گاز است.

حتما بخوانید :

علت روی گاز نرفتن خودرو – اموزش cng

علت بهم خوردن تنظیم رگلاتور گاز cng چیست؟

اگر تنظیم رگلاتور گاز cng خودرو شما بهم خورد این موارد را بررسی کنید:

۱. تست نشتی رگلاتور

برای تست نشتی رگلاتور گاز cng می‌توانید از حباب استفاده کنید.

۲. مسدود شدن رگلاتور و آسیب رسیدن به شیرها

برای جلوگیری از آسیب رسیدن به شیر‌ها و مسدود شدن رگلاتور گاز cng  از یک فیلتر فشار بالا در ورودی رگلاتور و یک فیلتر داخلی با منافذ ۴۰ میکرونی استفاده می‌کنند.

۳. یخ زدگی رگلاتور گاز cng

گاز فشار بالای خارج شده از مخازن پس از عبور از خطوط پرفشار سوخت و عبور از فیلتر فشار بالا به محض باز شدن شیر سلونوئیدی وارد رگلاتور می‌شود. در این هنگام با گذاشتن از شیرهای رگلاتور به سرعت منبسط می‌شود و فشار آن کاهش می یابد. در اثر انبساط گاز بعد از عبور از شیر‌ها دمای آن به سرعت کاهش پیدا می‌کند و لایه‌ای از هیدرات و یخ در محل خروجی ایجاد می‌شود. برای جلوگیری از یخ‌زدگی رگلاتور گاز سی ان جی مجبور به گرم کردن آن هستند.

برای این کار آب داغ رادیاتور را از رگلاتور عبور می‌دهند بعضی اوقات مسیر گردش آب داغ در اتومبیل سوراخ می‌شود. تعویض رگلاتور هزینه بسیار بالایی دارد. بنابراین شما می‌توانید چند دور لوله آلومینیومی دور آن بپیچید شیلنگ‌های آب را به دو سر لوله متصل کنید.

حتما بخوانید:

علت روشن نشدن چراغ cng – آموزش cng

رگلاتور گاز cng یا کاهنده فشار

نام اصلی رگلاتورReducer یا کاهنده است. علت بهم خوردن تنظیم رگلاتور گاز CNG  هر چه باشد، خرابی سیستم سوخت را موجب خواهد شد. بنابراین توجه با آسیب‌هایی که باعث خرابی رگلاتور گاز خودرو می‌شوند از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

مقالات مرتبط

نظر شما چیه؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. آموزش شما خیلی عالیست ممنونم،

 2. استاد سلام

  دو سوال دارم از خدمتتان
  اولا بفرمایید گاز cng در کپسول ماشین بصورت مایع ذخیره میشود یا حالت گازی ؟؟

  دوما وقتی از کپسول به سمت موتور میرود آیا روی سر پیستونها به صورت مایع دریافت میشود ؟

  1. سلام با اجازه استاد. نه فقط هواست با کمی روغن کمپرسور

 3. باسلام علت روشن نشدن موتو ر خودرو وقتی رو گاز سی ان جی است البته دستی.ممنون

  1. اگر کلید CNG رو میزنید و صدای تق از رگلاتور نمیاد 90% بخاطر خرابی بوبین هست.یا گیر کرده یا ضعیف شده.یه سیم مثبت از باطری به مثبت بوبین چند باری بزنید و بردارید اگر گیر داشته باشه شاید رفع بشه والا باید باز بشه و سرویس بشه یا رله برای تقویتش نصب بشه یا تعویض کنید که تعویضش کار سختی نیست.