علائم خرابی سنسور دریچه گاز و روش های عیب یابی آن چیست؟

علائم خرابی سنسور دریچه گاز آموزش سی ان جی

آنچه در مورد علائم خرابی سنسور دریچه گاز خودرو باید بدانید

بعضی از مشکلاتی که برای خودروی شخصی ایجاد می‌شوند، با یک بررسی کوچک، قابل شناسایی هستند. فقط کافی است به علائمی از خرابی اتومبیل توجه کنید تا به مشکل ایجاد شده پی ببرید. کار‌هایی هم هستند که قبل از این که خرابی به‌بار بیاورند، باید مورد توجه قرار گیرند.

تعویض به‌ موقع روغن موتور و بررسی زمان تعویض شمع خودرو، از این موارد محسوب می‌شوند. خرابی قطعاتی مانند سنسور دریچه گاز خودرو که نقش حیاتی در عملکرد درست خودرو دارند، چنانچه مورد بررسی و رفع نقص قرار نگیرند منجر به مشکلات اساسی‌تری خواهند شد. بنابراین توجه به علائم نقص قطعات خودرو و رفع هرچه سریعتر آن‌ها حائز اهمیت است.

سنسور دریچه گاز خودرو چیست؟

سنسور دریچه گاز یا TPS، قطعه‌ای است که روی دریچه گاز بسته می‌شود. این قطعه، یکی از اجزای اصلی تشکیل‌دهنده موتور‌ خودرو‌های انژکتوری است. وظیفه آن تنظیم میزان پاشش سوخت انژکتور است. هر زمان که شما پای خود را روی پدال می‌فشارید، به میزان باز شدن پولکی دریچه گاز، سنسور دریچه گاز هم باز می‌شود. هر چه بیشتر پدال گاز را بفشارید، میزان باز شدن دریچه هوا احساس شده و تشخیص می‌دهد که باید میزان سوخت  بیشتری به ECU یا یونیت کنترل خودرو، فرستاده شود.

حتما بخوانید :

سنسور‌ دریچه گاز چیست و چه وظیفه هایی در خودرو دارد؟

ویژگی های سنسور دریچه گاز

به طور کلی سنسور یا حسگر، به معنای وسیله‌ای است که تغییرات فیزیکی و شیمیایی را اندازه‌گیری می‌کند و آن را به سیگنال الکتریکی تبدیل می‌نماید. وقتی می‌گوییم سنسور دریچه گاز. منظور حسگری است که روی دریچه گاز انواع خودرو از جمله پراید سمند و پژو ۴۰۵ بسته می‌شود. سنسور دریچه گاز خودرو، قطعه‌ای الکتریکی است که با تمام شدن طول عمرش، تعویض می‌شود و نیاز به روغن‌کاری، تمیز کردن یا سرویس ندارد.

در تکنولوژی روز دنیا، سنسور دریچه گاز جای خود را به دریچه گاز برقی داده و این سنسور از روی دریچه گاز حذف شده است. در برخی از خودروهای تولید داخل، سنسور دریچه گاز، جای خود را به دریچه گاز برقی داده؛ اما همچنان خودروهایی هستند که دریچه گازشان برقی نیست.

اهمیت سنسور دریچه گاز در خودرو

قطعه سنسور دریچه گاز خودرو، موظف است که ای سی یو را از موقعیت دریچه گاز مطلع کند. با توجه به نقش کاربردی سنسور دریچه گاز در عملکرد درست خودرو، در صورت خرابی این قطعه، اتومبیل دچار مشکل خواهد شد. اگر سنسور دریچه گاز خودرو، کار خود را به‌درستی انجام ندهد، در این حالت، ECU، اطلاعات درستی از عملکرد خودرو دریافت نمی‌کند و به اصطلاح خودرو خوب گاز نمی‌خورد. در نتیجه این وضعیت، دور موتور دچار عیب می‌شود.

عوامل علائم خرابی سنسور دریچه گاز

عملکرد سنسور دریچه گاز، نظارت بر موقعیت دریچه گاز خودرو است. به‌این ترتیب که به محض فشار پای شما بر روی پدال گاز و باز شدن پولکی دریچه گاز، میزان سوخت انژکتور‌ها توسط دریچه سنسور گاز تنظیم می‌شود. عواملی که باعث خرابی سنسور دریچه گاز خودرو می‌شوند را در عناوین زیر بررسی می‌کنیم:

۱. وجود نقص در کامپیوتر موتور خودرو یا ECU
۲. نوسان برق و اتصال در سیم‌کشی خودرو
۳. شستشوی داخلی اتومبیل
۴. وجود خرابی پولکی دریچه گاز

تشخیص علائم خرابی سنسور دریچه گاز

تنها راه تشخیص خرابی سنسور دریچه گاز خودرو، دستگاه دیاگ است. این کار هم در تعمیرگاه خودرو انجام می‌شود. اما خرابی سنسور دریچه گاز، دارای علائمی است که در صورت مشاهده این نشانه‌ها باید هر چه سریع‌تر نسبت به تعمیر اتومبیل خود اقدام کنید. وقتی دریچه سنسور گاز خودرو خراب میشود کامپیوتر خودرو دقیقاً نمی تواند اطلاعات میزان هوای ورودی را به درستی دریافت کند در این حالت خودرو هنگام شتاب گیری تاخیر پیدا میکند و اصطلاحاً کپی می کند هنگامی که سنسور دریچه گاز خراب است ایسیو اطلاعات خود را از سنسور دور موتور موقتا دریافت میکند در صورت خرابی این سنسور کد خطا در دستگاه دیاگ قابل رویت است اطلاعات این سنسور در دستگاه دیاگ معمولاً به صورت درصدی نشان داده می‌شود. با گاز دادن و بالا رفتن دور موتور این درصد از صفر در دیاگ باید بالا برود و در نهایت به عدد صد برسد.

علائم خرابی سنسور دریچه گاز را جدی بگیرید

قطعات خودرو، نیاز به بازبینی و کنترل دارند. در بعضی مواقع اقدامات کوچک ما ، می‌توانند از بروز مشکلات و خسارات احتمالی جلوگیری کنند.  گاهی ممکن است از بازرسی قطعاتی مانند سنسور دریچه گاز خودرو، که نیاز به تمیز‌کاری ندارند، غافل شویم. سنسور دریچه گاز اتومبیل، از قطعات مکانیکی حساسی تشکیل شده است که در اثر ضربات ممکن است بشکنند. ایجاد مشکل در آن‌ها، در خرابی سنسور دریچه گاز تاثیر دارد. هر زمانی خودرو را بررسی می‌کنید، لازم است قطعات آن را نیز بازرسی کنید.  علائم خرابی سنسور دریچه گاز خودرو، شرایط عملکرد خودرو را دچار اختلال می‌کند.

نشانه های خرابی سنسور دریچه گاز اتومبیل

خرابی سنسور دریچه گاز خودرو، با نشانه‌هایی همراه است. هر مشکل کوچکی که در خودرو ایجاد می‌شود، می‌‌تواند به خسارت‌های سنگین و غیر قابل جبران، منجر شود. نشانه‌های خرابی سنسور دریچه گاز را در چند مورد بررسی می‌کنیم:

۱. خودرو خوب گاز نمی‌خورد و بد کار می‌کند.
۲. دود کردن غیر طبیعی خودرو
۳. نوسان خودرو در دوره‌های بالا
۴. بالا ماندن دور موتور در دور‌های آرام
۵. گرفتگی موتور خودرو در دور‌های ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰
۶. گاز خوردن با تأخیر خودرو یعنی یکسان نبودن پدال گاز با دریچه و پشت آمپر
۷. کپ کردن خودرو
۸. خاموش شدن موتور با گاز دادن
۹. گاز هرز خوردن خودرو
۱۰. زود کات اف کردن موتور
۱۱. افزایش مصرف سوخت خودرو

اثرات خرابی سنسور دریچه گاز در عملکرد خودرو

خرابی سنسور دریچه گاز کاملاً محسوس است و منجر به ضعف در عملکرد خودرو و افزایش مصرف سوخت می‌شود. ایراد در سنسور دریچه گاز، تاثیرات مختلفی در همه خودروها دارد. ممکن است خرابی سنسور دریچه گاز باعث شود هنگام تعویض دنده‌ها با مشکل گاز خوردن مواجه شوید.

یا هنگامی که خودرو درجا کار می‌کند، دچار افزایش ناگهانی دور موتور بشود. در بدترین حالت نیز خرابی سنسور دریچه گاز باعث می‌شود که خودرو شما در حالت حرکت، بیش از حد گاز بخورد و موجب به خطر افتادن جان سرنشینان خودرو و دیگر وسایل نقلیه بشود.

ضرورت بررسی علائم خرابی سنسور دریچه گاز خودرو

دریچه گاز در کنار استپر موتور، عملیات گاز خوردن خودرو را انجام می‌دهند. سنسور دریچه گاز با کم یا زیاد بودن مصرف سوخت خودرو نیز ارتباط مستقیم دارد. در نتیجه، خرابی سنسور دریچه گاز، باعث گاز خوردن بی‌دلیل خودرو می‌شود و به‌دنبال آن، باعث مصرف بالای سوخت می‌شود. کامپیوتر موتور خودرو با توجه به اطلاعات دریافتی از سنسور موقعیت دریچه گاز، میزان سوخت و هوا را تنظیم می‌کند تا عملیات احتراق و پایش سوخت، به‌درستی در موتور خودرو انجام شود.

اگر بخش‌هایی که بر عملکرد سنسور تاثیر‌گذار هستند، هیچ‌گونه مشکلی نداشته باشند، میزان مصرف خودرو در حد استاندارد خواهد بود. در شرایطی که سنسور دریچه گاز عملکرد درستی داشته باشد، خودرو در دور آرام بدون مشکل حرکت می‌کند و به اصطلاح کپ نخواهد کرد.

هر کدام از علائم خرابی سنسور دریچه گاز، مربوط به وجود اشکال در یک قسمت قطعه سنسور موقعیت دریچه گاز خودرو است. شتاب‌گیری ناگهانی خودرو هنگام رانندگی، قدرت شتاب نداشتن آن یا تکان خوردن شدید خودرو هنگام شتاب‌گیری، مربوط به عدم تنظیم میزان مخلوط سوخت و هوا به میزان مناسب است.

چگونه از خرابی سنسور دریچه گاز جلوگیری کنیم؟

خرابی سنسور دریچه گاز خودرو شما ممکن است با کمی مراقبت و باز‌بینی، قابل پیشگیری باشند‌. بعضی از  مواردی که به بروز مشکل منجر می‌شوند، قابل کنترل هستند. برای مثال، هنگام شستشوی موتور اتومبیل، مراقب باشید آب به دریچه گاز نخورد. خیس شدن سنسور دریچه گاز، باعث خرابی سنسور می‌شود.

همچنین اگر اشکالی در سیستم کامپیوتر خودرو پیش آمد یا متوجه نوسان برق خودرو شدید، یا اگر اتصالی در سیم کشی خودرو به‌وجود آمد، بعد از رفع این اشکالات، علائم خرابی سنسور دریچه گاز را بررسی کنید. این عوامل ممکن است باعث خرابی سنسور دریچه گاز خودرو شما شده باشند.همچنین اگر ایرادی در پولکی دریچه گاز اتومبیل تان پیش آمد، قبل از آنکه منجر به خرابی سنسور دریچه گاز شود، آن را رفع نمایید.

انواع سنسور های دریچه گاز

سنسورهای دریچه گاز بر اساس نوع کامپیوتر بر روی خودرو نصب می‌شوند. در هر مدل کامپیوتر، باید مدل مخصوص به همان خودرو را مورد استفاده قرار داد. در غیر این صورت نصب مدل دیگری بر روی خودرو جوابگو نخواهد بود و مشکلات متعددی از جمله ریپ زدن خودرو را به‌همراه خواهد داشت. عوامل متعددی در خرابی سنسور دریچه گاز تاثیر دارند. یکی از عوامل خرابی سنسور دریچه گاز، آب خوردن به سنسور است.

هنگام شستشوی موتور اتومبیل حتماً باید سوکت تمام سنسور‌ها ازجمله سنسور دریچه گاز توسط باد خشک شوند. از دیگر عواملی که در خرابی سنسور دریچه گاز تاثیر‌گذار است، فشار آوردن بیش از حد معمول و گاز دادن زیاد به خودرو است. بالا بردن دور موتور خودرو تا حد کاتاف به سنسور دریچه گاز آسیب می‌زند. کثیف بودن محفظه دریچه گاز و کثیف ماندن به مدت طولانی، باعث خراب شدن سنسور دریچه گاز می‌شود.

نحوه عیب یابی سنسور دریچه گاز

ابتدا سوکت سنسور را جدا کنید. توسط یک لامپ تست، پین‌های سوکت را بررسی کنید. قطع یا وصل بودن پین‌ها را باید با استفاده از دیاگ و مقدار پارامترهای آن تشخیص دهید. برای عیب‌یابی صحیح سنسور دریچه گاز، ابتدا باید وضعیت دریچه گاز را بررسی کنید. اگر وضعیت در حال بسته باشد، مشکلی وجود ندارد؛ اما اگر در حالت باز باشد، سنسور خراب است. مرحله بعد، بررسی زاویه دریچه گاز است. سنسور دریچه گاز باید زاویه صفر داشته باشد.

اگر زاویه از صفر بیشتر باشد، ابتدا از سالم بودن سیم گاز مطمئن شوید. در شرایطی که سیم گاز سالم است و زاویه دریچه گاز بیشتر از صفر درجه باشد، یعنی سنسور خراب است و می‌بایست تعویض گردد. آخرین مرحله برای عیب‌یابی، بررسی کردن میزان ولتاژ دریچه گاز است. ولتاژ استاندارد دریچه گاز عدد میان ۴۰۰ تا ۶۰۰ است. ولتاژ کمتر از ۴۰۰ باعث دیر گاز خوردن خودرو می‌شود ولتاژ بین ۱۰۰۰ تا ۱۳۰۰ معنای خراب بودن سنسور را می‌دهد. اگر ولتاژ به عدد ۴۹۰۰ رسید، معمولاً یکی از سیم‌های متصل به سوکت قطع است. در این شرایط اگر سیم ها قطع نبودند سنسور نیاز به تعویض دارد.

خرابی سنسور دریچه گاز، ممکن است به‌صورت تدریجی یا ناگهانی اتفاق بیفتد. این امکان وجود دارد که شما متوجه بروز اشکال در سنسور دریچه گاز خودرو نشوید. در اکثر خودروها، تجهیزاتی وجود دارد که در صورت خرابی سنسور دریچه گاز، موتور با قدرت کمتری به فعالیت خود ادامه می‌دهد. از این رو راننده می‌‌تواند مسیری را به آرامی طی کند و اتومبیل را به نزدیک‌ترین تعمیر‌گاه برساند.

پس از تشخیص خرابی سنسور دریچه گاز، چه باید کرد؟

قطعه الکتریکی سنسور دریچه گاز، تعمیر شدنی نیست و در صورت خرابی یا تمام شدن طول عمرش باید تعویض شود. در صورت تشخیص خرابی این قطعه، باید در اولین فرصت نسبت به تعویض آن اقدام کنید. هر کدام از سنسور‌های دریچه گاز کد‌های خاصی دارند. پس از تعویض سنسور دریچه گاز، نیاز به ارسال کد‌های جدیدی به کامپیوتر خودرو خواهد بود. برای این کار به یک مکانیک حرفه ای نیاز خواهید داشت.

رعایت نکات ایمنی خودرو، مانع خرابی سنسور دریچه گاز می شود

سنسور دریچه گاز هم مانند خیلی از قطعات خودرو یک قطعه الکترونیکی است.  قطعات الکترونیکی نسبت به نفوذ رطوبت و گرد و خاک حساس هستند. اگر با اتومبیل خود در مسیرهای خاکی رانندگی می‌کنید، یا موتور خودرو خود را شستشو می‌دهید، باید انتظار خرابی سنسور دریچه گاز خودرو را داشته باشید. به همین دلیل بهتر است در حفظ نگهداری اتومبیل خود دقت به‌خرج دهید و پیش از شستشوی موتور، نکات ایمنی را رعایت کنید تا دچار خسارات ناخواسته نشوید.

از سنسور دریچه گاز خودرو چه گفتیم؟

یکی از قطعات مصرفی و بسیار کاربردی در خودرو سنسور دریچه گاز است. با توجه به اینکه این سنسور قابل تعمیر نیست و در صورت خراب شدن باید تعویض گردد، همچنین با توجه به اهمیت کار و وظیفه سنسور موقعیت دریچه گاز در خودرو، آشنایی با علائم خرابی سنسور دریچه گاز، ضروری به‌نظر می‌آید. بنابراین سعی کردیم شما را با مطالب کاربردی در این زمینه آشنا کنیم.

مقالات مرتبط

نظر شما چیه؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. سلام من ماشینم وقتی روشن میکنم جازش تا 4000میره

    1. سلام من پیکان 83دارم در حالت درجا افت و افزایش دور موتور و در دور موتور 2000تا2500وقتی کلاچ رو میگیرم دور موتور بالا میمونه برای کمتر از یک دقیقه

اطلاعیه مهم

 دوره آموزش نصب سکوئنشیال با شرایط و تخفیف های فوق العاده بزودی رونمایی خواهد شد

شرایط تخفیف و نحوه ثبت نام به زودی اطلاع رسانی خواهد شد 
اطلاعات کامل: 09378962984-09135111364 
گوش به زنگ باشید: ظرفیت ثبت نام در این طرخ ۳۰۰ نفر می باشد و ۱۰۰ نفر اول نیز اولیت اول ما جهت اعطا نمایندگی نصب خواهند بود
close-link