علت روی گاز نرفتن خودرو – اموزش cng

علت روی گاز نرفتن خودرو اموزش سی ان جی

علت روی گاز نرفتن خودرو

در خودرو‌های دو‌گانه‌سوزگاهی اوقات اتفاق می‌افتد که خودرو روی گاز نمی‌رود یا به محض روی گاز رفتن خاموش می‌کند یا ممکن است اتومبیل شما خیلی بد کار کند. در این حالت علامتCNG  ثابت نمی‌شود یا خیلی دیر ثابت می‌شود و راننده مجبور است مدت زمانی فقط از بنزین استفاده کند. بررسی علت روی گاز نرفتن خودرو در انواع اتومبیل‌ها نیازمند پروسه پیچیده عیب‌یابی و کنترل برخی قطعات است تا مشکل گاز نخوردن خودرو بر‌طرف شود.

چرا خودرو ما روی گاز نمی‌رود؟

یک علت برای روی گاز نرفتن خودرو یا دیر روی گاز رفتن آن در فصول سرد سال، پایین‌بودن دمای محیط کاپوت است. وقتی استارت می‌زنید، مدت زمانی طول می‌کشد تا دمای کاپوت بالا رود. در اتومبیل‌هایی که دارای ریل سوخت گاز از نوع کروز هستند، مشکل در بیشتر مواقع مربوط به این قسمت می‌شود.

ریل سوخت این خودرو‌‌ها علیرغم خوش‌کار بودن و عمر بالا، از نظر قدرت مغناطیسی باز‌کننده نازل‌ها ضعیف هستند. وقتی هنوز ریل سرد است، روغن داخل آن که به همراه گاز وارد می‌شود دارای چسبندگی و غلظت بیشتری است. ریل در این وضعیت  توانایی باز کردن نازل‌ها را ندارد. در نتیجه خودرو روی گاز نمی‌رود. راه‌حل این مشکل گرم کردن ریل سوخت خواهد بود.

علت روی گاز نرفتن پژو 405 چیست؟

برای رانندگان اتومبیل‌های مختلف گاهی اوقات پیش می آید که علامت سی ان جی خیلی دیر ثابت می‌شود. علت روی گاز نرفتن خودرو نیاز به یک پروسه عیب‌یابی پیچیده دارد و مستلزم وجود دستگاه دیاگ است. بخشی از دلایل روی گاز نرفتن خودرو را بررسی می‌کنیم:

۱. اکثر مواقع تنظیم نبودن فشار گاز پشت ریل سوخت، مشکل گاز نخوردن خودرو را باعث می شود. این عیب را بدون نیاز به دیاگ نیز می توان بررسی و رفع کرد.
۲. بهتر است از سلامت فیلتر آلومینیومی مطمئن شوید. در خودرو پژو این فیلتر در نزدیک پمپ هیدرولیک فرمان قرار دارد.
۳. صحیح بودن عملکرد شیر مخزن و شیر گاز یا  cut off valve  را بررسی کنید.
۴. از سلامت سیستم کامپیوتر خودرو یا  ECU اطمینان حاصل کنید.
۵. سنسور اکسیژن، سنسور دمای موتور و ریل سوخت گاز را بررسی نمایید و مطمئن شوید عملکرد سالمی دارند.

علت روی گاز نرفتن سمند ef7

برای صاحبان خودرو سمند دو‌گانه‌سوز با موتور ef7 بار‌ها پیش آمده که خودرو روی گاز نمی‌رود و چراغ CNG  چشمک می‌زند. در این موارد اقداماتی را که باید انجام دهید این موارد هستند. ابتدا کنترل کنید که شیر منبع گاز باز باشد و مطمئن شوید که فشار گاز سی ان جی در حد نرمال تنظیم شده است. دیاگ بزنید و خطا‌های موجود را پاک کنید.

کنترل شیر برقی‌ها، رله‌های موجود در جعبه ای سی یو، کلید سی ان جی و سنسور‌های موجود در رگلاتور گاز از اقدامات شما برای پیدا کردن علت روی گاز نرفتن خودرو خواهند بود. مورد دیگر اینکه شکستن آینه سمت شاگرد باعث از کار افتادن سنسور دمای خودرو می‌شود که روی کارکرد خودرو تاثیر زیادی دارد و ممکن است علت روی گاز نرفتن خودرو باشد.

خطای ECU و روی گاز نرفتن خودرو‌های پراید

خودرو‌های دوگانه‌سوز مشکلات خاص خودشان را دارند.  گاز CNG  در رگلاتور باید فشار مشخصی داشته باشد. اگر فشار گاز بالاتر یا بیشتر از حد مجاز باشد، کامپیوتر خودرو فرمان کار کردن خودرو روی گاز را رد می‌کند. بنابراین با بازدید فشار گاز روی گیج می‌توانید فشار گاز را بررسی کنید.

نشتی یا قطع گاز یکی از علل روی گاز نرفتن خودرو روا و وانت پیکان

قطع گاز یا نشتی آن در خودرو ممکن است باعث کاهش فشار گاز شده و خودرو به علت مشکل نشتی گاز یا قطع شدن آن روی گاز نرود. نشتی گاز باعث می شود که در سیستم کامپیوتر خودرو خطا رخ بدهد و این خطا باعث از کار افتادن قطعات بشود. برای رفع این خطا‌ها باید از دستگاه دیاگ استفاده کنید. خطای ای سی یو موتور در کارکرد خودرو تاثیر می‌گذارد و باعث روی گاز نرفتن خودرو می‌شود.

چند علت برای روی گاز نرفتن خودروها

روی گاز نرفتن خودرو در ۹۰ درصد مواقع مربوط به خرابی شیر برقی است که در این‌صورت قطعه قابل تعمیر و تعویض خواهد بود. نشتی در مدار فشار قوی یا ضعیف گاز، خرابی رگلاتور که توسط دستگاه عیب یاب یا صدای غیر عادی قابل تشخیص است، بسته بودن شیر دستی مخزن و خرابی سنسور دمای هوای بیرونی هم می‌توانند از عوامل نرفتن خودرو روی گاز باشند. خراب شدن کلید سی ان جی یکی از ایرادات دردسر‌ساز است که در این صورت باید تعمیر شود و یا پنل ضبط کلاً نیاز به تعویض شدن دارد.

علل و عوامل روی گاز نرفتن خودرو

در خودرو‌های سایپا و ایران‌خودرو وجود بعضی از مشکلات باعث روی گاز نرفتن خودرو می‌شوند. آشنایی با قطعات خودرو و عملکرد آن‌ها می‌تواند در پروسه عیب‌یابی و رفع علتی که باعث روی گاز نرفتن خودرو می‌شود به شما کمک کند تا بتوانید برای رفع آن اقدام مناسب را انجام دهید. در صفحه آموزش CNG  کابلی به آدرس Amoozeshcng.ir  می‌آموزید که چگونه تعمیر‌کار خودرو خودتان باشید.

مقالات مرتبط

نظر شما چیه؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام ماشین من پژو ۴۰۵ دوگانه است وقتی رو گاز کار می‌کند بخاری روش می کنید خودبخود از گاز خارج می‌شود و دیگر به گاز برنمی‌گردد علت چیست

 2. با درود خدمت جناب کابلی گرامی. عرض کنم پراید دوگانه دستی من. وقتی اب رادیاتور و موتور را تعویض و ضدیخ جدید ریختم. دیگه به هیچ عنوان روی گاز نمیره.جریان اب در شیلنگ های میکسر هم کنترل شد. اب جریان دارد. . در صورتیکه پیش از ان، عالی، پرقدرت، و پرشتاب بود.. نکته اینکه وقتی کلید تغییر سوخت میره روی گاز، ابتدا صدای مگنت شدن سیم پیچ میکسر میاد، وراغ زرد روی کلید، لحظاتی بعد با تقه دیگر، ثابت و بیصدا میشه. بنظر یعنی ابتدا مگنت میشه و لحظاتی بعد، دی مگنت میشه. ایا باید اینگونه باشه.؟ ایا امکان وصل موقتی جهت عیب یابی مشکل با اتصال سیم های ارسالی میکسر از کلید تبدیل (جایگزین موقت کلید وجود داره) در صورت مثبت بودن لطفا راهنمایی فرمایید. نظر شما بعنوان استاد برای اینجانب، بسیار محترم و مهم هست. لطفا اینجانب را از نظرات سازنده خود محروم نفرمایید.

 3. سلام ef7 دارم وقتی ماشین روشن میکنم چراغ cng پس از مدتی خاموش میشه و روی گاز نمره و چراغ چک روشن میشه علت چیه؟

 4. باسلام.بنده ماشین پژو۴۰۵ دارم دوگانه شرکتی.مدتیه وقتی ماشین رو روشن میکنم تومسیربعدازگرم شدن روی گازمیره
  امایدفعه خودبخودازحالت گاز به روی بنزین میره.ممنون میشم راهنماییم کنید🙏

 5. سلام. خودرو من پیکان هست. قبلا خیلی خوب روی گاز می‌رفت. الان دکمه CNG رو که میزنم بره رو حالت گاز و بعد گاز میدم که بره بعد روشن شدن چراغ CNG(رفتن روی گاز) دیگر گاز نمیخوره و ماشین خاموش میشه. لطفاً کمک کنید بفهمم مشکل از کجاست

 6. ماشین نیسان دارم روی گاز که میگذارم ماشین سه کار میکنه و بعد گاز نمیخوره ول میکنم شروع میکنه به تق و تق و عطسه و بعد دوباره خیلی بد کار میکنه
  تمام قطعات گاز را تست کرد و ای سی یو را برنامه زد
  حتی مکانیک برای سوپاپ ها دادم و مشکلی نداشت
  علت چی هست

 7. دوستان من یک نیسان وانت دوگانه سوز فابریک مدل 88 خریدم
  روی گاز کار نمیکرد جهت تعمیر بردم بعد کلی تست گفتند سوپاپ خرابه
  مکانیک بردم باز کرد گفت عیب نداره دوباره بردم و تمام قطعات را چک کرد اما درست نشد ایا کسی میدونه باید چکار کنم
  ماشین رو گاز که میره سه کار میکنه و بعد گاز نمیخوره و عطسه میکنه بعد از چند دقیقه هم مثل اینکه دیگه گاز نمیرسه به موتور پیش میاد براش