علت روشن شدن چراغ چک – آموزش cng

علت روشن شدن چراغ چک

روشن شدن چراغ چک در خودرو، نشانگر بروز مشکل یا عیب در خودرو است. این مشکلات می‌تواند نشان‌دهنده مشکلات بزرگ و پرهزینه از قبیل خرابی کاتالیزور، و یا مشکلات جزئی مانند شل بودن در باک بنزین باشد. به همین این چراغ مانند چراغ هشدار عمل می‌کند و بهتر است به دنبال علت روشن شدن چراغ چک خودرو باشید تا ازمشکلات جدی جلوگیری کنید.

چراغ چک چیست؟

چراغ چک نوعی چراغ است که یک سیستم مدیریت موتور کامپیوتری یا ECU برای نشان دادن یک نقص استفاده می‌کند. این چراغ روی صفحه ابزار اکثر خودروها یافت می‌شود، و ممکن است به دو رنگ قرمز یا زرد یافت شود.

نور به طور کلی دارای دو مرحله است: ثابت (نشان دهنده یک خطای جزئی) و چشمک زن (نشان دهنده یک خطای شدید). هنگامی که چراغ چک روشن می‌شود، واحد کنترل موتور یک کد عیب مربوط به نقص را ذخیره می‌کند که می‌تواند بازیابی شود – اگرچه در بسیاری از مدل‌ها این نیاز به استفاده از ابزار اسکن دارد. این چراغ هشدار می‌تواند تقریباً هر چیزی را از شل شدن درپوش گاز گرفته تا ضربه جدی در موتور نشان دهد.

علت روشن شدن چراغ چک چیست؟

روشن شدن چراغ چک خودرو می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد و وقتی چراغ چک ماشین روشن می‌شود، قطعاً مشکلی فنی در خودرو وجود دارد که باید سریعاً بررسی و رفع شود. حتی در برخی موارد این روشن شدن و اخطاری که از سمت کامپیوتر مرکزی خودرو به شما داده شده می‌تواند به صورت همزمان به علت چند مشکل مختلف در خودرو باشد. علت روشن شدن چراغ چک عموماً در خودروهای مختلف از جمله پراید، پژو پارس tu5، پژو پارس، سمند سورن پلاس، تیبا و 206 یکسان بوده و دلیل‌های عمده را ادامه ذکر خواهیم کرد.

سنسور اکسیژن

خرابی سنسور اکسیژن را می‌توانم به عنوان شایع‌ترین علت روشن شدن چراغ چک، نام برد. خرابی سنسور اکسیژن می‌تواند اطلاعاتی که توسط ECU پردازش می‌شود را به هم بریزد و به همین دلیل باعث روشن شدن چراغ چک می‌شود. خراب شدن سنسور اکسیژن می‌تواند باعث شود تا مصرف سوخت خودرو تا ۴۰ درصد افزایش یابد. رفع این ایراد و خرابی هزینه بسیاری ندارد و با تعویض سنسور اکسیژن چراغ چک خاموش می‌شود.

حتما بخوانید:

علت روشن نشدن چراغ cng – آموزش cng

کاتالیزور

خرابی کاتالیزور یکی دیگر از مواردی است که باعث می‌شود چراغ چک روشن شود. کاتالیزور سیستم اگزوز و خروجی گازها را کنترل می‌کند. در کاتالیزور مونوکسید کربن به دی‌اکسید کربن تبدیل می‌شود. باید بدانید که تمام خودروهای بنزینی کاتالیزور را دارند و هزینه تعویض آن در صورت خرابی نسبتاً سنگین است. درست است که هزینه تعویض کاتالیزور کم نیست؛ اما تعویض آن تبدیل به امری رایج شده است. تعویض به موقع شمع‌ها و توجه به سلامت آن‌ها می‌تواند باعث شود تا کاتالیزور عمر بیشتری داشته باشد.

شمع و کوئل

شمع و کوئل می‌تواند باعث روشن شدن چراغ چک خودرو شود. البته عدم توجه به شمع‌ها می‌تواند مشکلات دیگری نظیر خرابی کاتالیزور را در پی داشته باشد. کوئل را هم معمولاً با شمع‌ها چک می‌کنند و در صورت نیاز تعویض می‌شود. اگر کوئل، هر کدام از شمع‌ها و یا سیم‌پیچ‌ها به خوبی عمل نکنند، چراغ چک روشن می‌گردد. وایر شمع‌ها هم هنگام چک کردن شمع‌ها و کوئل باید مورد بررسی قرار گیرد. وایر خراب باعث می‌شود که برق به شمع‌ها نرسد و احتراق بنزین در سیلندرها اتفاق نیفتد. همین موضوع می‌تواند باعث کاسته شدن از قدرت، افت عملکرد و خام سوزی موتور شود.

در باک خودرو

بسته نشدن درست در باک خودرو می‌تواند باعث روشن شدن چراغ چک شود. بهتر است در زمان‌های روشن شدن این چراغ، مخصوصاً زمانی که تازه به پمپ ‌بنزین رفته‌اید، قبل از مراجعه به تعمیرگاه یک بار در باک خودرو را به خوبی چک کنید و از بسته بودن و سالم بودن آن مطمئن شوید. البته توجه کنید که اگر در باک خوب ببندید، باز هم چند دقیقه زمان می‌برد تا چراغ چک خودرو خاموش شود. علت روشن شدن چراغ چک در زمان باز بودن در باک، اختلال در حفظ فشار سیستم سوخت رسانی است.

مشکل در سیستم برق

علل مختلفی برای بروز مشکل در سیستم برق خودرو وجود دارد که بروز هر کدام از آن‌ها منجر به روشن شدن چراغ چک خودرو می‌شود. عدم نصب صحیح دزدگیر، خرابی باطری، مشکلات دینام و عدم اتصال درست برخی سیم‌ها از جمله مواردی است که باعث ایجاد مشکل و اختلال در سیستم برق خودرو می‌شود. اگر ایرادات سیستم برق خودرو رفع نشود، این مشکلات جدی‌تر می‌شوند و در مواردی، باید خودروی خود را به تعمیرگاه ببرید.

خرابی ترموستات

ترموستات یک قطعه ساده است که در عملکرد صحیح بخاری، کولر و همچنین گردش مایع خنک کننده موتور نقش مهمی را بر عهده دارد. در صورتی که ترموستات خراب شود، چراغ چک روشن خواهد شد.

حتما بخوانید:

علت روی گاز نرفتن خودرو – اموزش cng

چگونه چراغ چک را خاموش کنیم؟

چراغ چک مانند یک سیستم اخطار و هشدار برای شما عمل می‌کند و نشان می‌دهد که مشکل یا مشکلاتی در خودروی شما وجود دارد. پس بهتر است آن را جدی بگیرید و سریع خودروی خود را به تعمیرگاه برسانید. بعضی از مواقع علت روشن شدن چراغ چک خودرو، مشکل جزئی است که راه حل ساده‌ای دارد و خودتان نیز می‌توانید آن را انجام دهید. ولی بهتر است خودرو را به تعمیرگاه برده تا از بروز مشکلات دیگر نیز جلوگیری شود.

مقالات مرتبط

نظر شما چیه؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *