علائم خرابی سنسور میل سوپاپ و روش های عیب یابی آن چیست؟

علائم خرابی سنسور میل سوپاپ اموزش سی ان جی

همه آنچه از نحوه عیب یابی سنسور میل سوپاپ خودرو باید بدانید

از خصوصیات موتور خودرو‌های مدرن امروزی این است که قطعات آن همگی با هم در تعامل هستند. این تعامل بین قطعات خودرو برای عملکرد درست، ایمنی و کارایی آن‌ها ضروری است. سنسور میل سوپاپ یکی از این قطعات بسیار مهم موتور خودرو است که به تنهایی کاربرد خاصی ندارد؛ اما در ارتباط با سایر قطعات شرایط مناسب برای احتراق را تنظیم می‌کند.

بنابراین خرابی آن باعث نقص در عملکرد کل خودرو خواهد شد. توجه به علائم خرابی سنسور میل سوپاپ و نحوه عیب‌یابی آن برای یک راننده یا صاحب خودرو مهم و با‌اهمیت است. خودروی شما دارای سنسورهای مختلفی از جمله یک یا چند سنسور میل سوپاپ است.

سنسورهای میل سوپاپ به گونه­ای طراحی شده­اند که عمر خودرو را بالا ببرند و خرابی آن­ها می­تواند آسیب­های غیرقابل جبرانی به وسیله نقلیه شما وارد کند؛ چراکه با گذشت زمان، این سنسورها می­توانند به حدی تنزل پیدا کنند که سیگنالی نامنظم تولید کرده یا به طور کلی سیگنالی نداشته باشند.

درباره نحوه عیب یابی سنسور میل سوپاپ خود بهتر است بدانید که اگر خودروی شما دچار نقص این سنسور شود، حتما متوجه یک یا چند علامت نگران‌کننده خواهید شد.

در صورت مشاهده علائم خرابی سنسور میل سوپاپ فوراً به آنها رسیدگی کنید و به خودروی خود را به کارشناسان نشان دهید. آموزش سی ان جی کابلی در این مقاله به این نشانه­ها اشاره کرده است.

سنسور میل سوپاپ چیست؟

هر موتور احتراق داخلی یک میل لنگ و یک یا چند میل سوپاپ دارد (تعداد میل سوپاپ­ها به طراحی موتور بستگی دارد). میل سوپاپ مجموعه­ای از سوپاپ­ها را باز و بسته می­کند که اجازه می­دهد هوا (و سوخت، در مورد تزریق پورت) به موتور وارد شده و گازهای خروجی اگزوز خارج شود.

میل لنگ به میله­های اتصال و پیستون­ها متصل است. هنگامی که خودرو در حال حرکت است، سوپاپ­ها اجازه می­دهند هوا وارد سیلندرهای موتور شده و با سوخت مخلوط شود. این مخلوط توسط شمع­ها مشتعل می­شود و یک سری انفجارهای کوچک ایجاد می­کند. هر انفجار یکی از پیستون­ها را به سمت پایین در داخل موتور وادار می­کند.

حرکت پیستون­ها باعث می­شود میل لنگ بچرخد و نیروی چرخشی لازم برای به جلو راندن وسیله نقلیه شما در جاده ایجاد شود. یک یا چند سنسور میل سوپاپ سرعت و موقعیت میل سوپاپ(ها) را اندازه­گیری می­کنند. بسیاری از خودروهای مدل آخر مجهز به زمان­بندی متغیر سوپاپ (VVT)، دارای یک سنسور میل سوپاپ (CMP) برای هر یک از میل­های موتور است.

حتما بخوانید : سنسور میل سوپاپ چیست و چه وظیفه هایی در خودرو دارد؟

نحوه عملکرد سنسورها

در اکثر خودروها کامپیوتر موتور، که اغلب به عنوان ماژول کنترل سیستم انتقال قدرت (PCM) شناخته می‌شود، از داده‌های حسگر(های) CMP هنگام محاسبه پالس انژکتور و یا زمان جرقه‌زنی استفاده می‌کند. اگر موتور مجهز به VVT باشد، PCM هنگام محاسبه زمان­بندی سوپاپ از سیگنال(های) CMP نیز استفاده می­کند. بسته به خودرو، ماژول همچنین ممکن است از سیگنال(های) CMP برای نظارت بر موتور برای احتراق ناقص و محاسبه پارامترهای دیگر استفاده کند.

برای آشنایی با علائم خرابی سنسور میل سوپاپ به ادامه این مقاله از سایت آموزش سی ان جی کابلی مراجعه کنید.

سنسور میل سوپاپ چه کاربردی دارد؟

سنسور میل سوپاپ موقعیت و سرعت میل را بررسی می­کند و آن داده­ها را به ماژول کنترل موتور خودرو (ECM) می­فرستد.  ECM برای کنترل میزان سوخت وارد محفظه احتراق و زمان اشتعال (جرقه) برای احتراق سوخت به این داده­ها نیاز دارد. هنگامی که مخلوط هوا/سوخت دقیقاً در زمان مناسب مشتعل می­شود، قدرت موتور و مصرف سوخت افزایش پیدا کرده و انتشار گازهای گلخانه­ای کاهش پیدا می­کند.

در موتورهای مدرن استارت/توقف خودکار را سنسور میل سوپاپ تعیین می‌کند که کدام سیلندر نسبت به موقعیت میل لنگ در حرکت قدرتی خود قرار دارد و هنگامی که روی پدال گاز قرار می‌گیرید، سوخت و جرقه را برای روشن کردن موتور فراهم می­کند.

از جمله علائم خرابی سنسور میل سوپاپ می­توان به این مورد اشاره کرد که قبل از کار افتادن کامل موتور و میل سوپاپ خودرو، به شما هشدار می­دهد.

علائم خرابی سنسور میل سوپاپ چیست؟

در این بخش به پنج مورد از علائم خرابی سنسور میل سوپاپ پرداخته­ایم:

1. روشن شدن چراغ موتور

رایج­ترین نشانه خرابی سنسور میل سوپاپ، چراغ Check Engine روشن است. سیستم‌های OBD II (عیب‌یابی روی برد II) به طور موثر سخت‌افزار و نرم‌افزار خودرو را کنترل می‌کنند و می‌توانند خرابی بخشی را که باعث تغییرات عملکرد نامحسوس قبل از کار افتادن کامل قطعه می‌شود، تشخیص دهند. اگرچه می‌توانید با استفاده از ابزار اسکن DIY به ECM متصل شوید تا مشکل را تشخیص دهید، اما بهتر است وقتی چراغ Check Engine روشن شد خودروی خود را به تعمیرگاه ببرید. نادیده گرفتن چراغ چک موتور می­تواند منجر به تعمیرات گران قیمت موتور یا گیربکس شود.

2. کاهش پیدا کردن شتاب و عملکرد خودرو

قبل از اینکه سنسور میل سوپاپ به طور کامل از کار بیفتد، ممکن است در هنگام شتاب گیری متوجه ضعف عملکردی خودروی خود شوید. در این شرایط، سنسور اطلاعات صحیحی را به رایانه خودروی شما ارسال نمی­کند، که به نوبه خود، پیستون­های موتور را به طور دقیق همگام سازی نمی کند. انتظار داشته باشید که وسیله نقلیه شما در حفظ سرعت خود با یک سنسور میل سوپاپ معیوب نیز مشکل داشته باشد.

با خرابی سنسور میل سوپاپ، توانایی سنسور برای انتقال سریع داده­ها از دست می­رود. با این خرابی، تحویل سوخت و زمان جرقه زنی دچار مشکل می­شود و در نتیجه وسیله نقلیه شما عملکرد درستی نخواهد داشت. شتاب ضعیف و نداشتن برق، از کار افتادن یا حتی خاموش شدن، از جمله پیامدهای این اختلال خواهد بود.

3. وجود مشکل در گیربکس و تعویض دنده

داده­های دریافت شده توسط ECM از یک سنسور میل سوپاپ معیوب می­تواند مانع از کارکرد شیر برقی شیفت گیربکس و تعویض دنده­ها شود؛ بنابراین از جمله علائم خرابی سنسور میل سوپاپ مربوط به عملکرد نادرست در این بخش­های خودرو است.

4. مصرف غیرطبیعی سوخت

داده­های نادرست ناشی از خرابی سنسور میل سوپاپ می­تواند انژکتورهای سوخت را برای مدت طولانی باز نگه دارد و سوخت اضافی را وارد محفظه احتراق کند. همچنین اگر بنزین مایع بیش از حد در محفظه احتراق جمع شود، می­تواند باعث ضربه زدن به موتور و آسیب جدی شود؛ بنابراین هنگامی که سنسور به درستی کار نکند، تأثیر منفی بر مصرف سوخت خواهد داشت. ممکن است متوجه شوید که بیشتر از حد معمول به پمپ بنزین می‌روید.

5. روشن نشدن موتور و مشکل در احتراق

مشکل در احتراق : معیوب بودن سنسور میل سوپاپ اجازه راه اندازی خودرو را نمی‌دهد. زیرا سنسور میل سوپاپ که خراب می‌شود سیگنال‌های ارسالی به کامپیوتر خودرو آن‌قدر ضعیف هستند که  جرقه‌ای برای احتراق وجود ندارد.

اگر علائم خرابی سنسور میل سوپاپ قبلی را نادیده بگیرید و سنسور شما از کار بیفتد، وسیله نقلیه شما روشن نخواهد شد. همانطور که سنسور میل سوپاپ ضعیف می­شود، داده­هایی که به ECM ارسال می­کند نیز ضعیف خواهد شد. در نهایت سیگنال داده به قدری ضعیف می­شود که ECM تحویل سوخت و جرقه را خاموش می­کند و موتور شما کار نخواهد کرد.

اگر خودرو شما هنگام رانندگی به یک باره خاموش شود، می­تواند یک وضعیت بسیار خطرناک برای شما ایجاد کند.

۶. توقف بی دلیل خودرو هنگام رانندگی

اگر خودرو شما هنگام رانندگی به یک باره خاموش شود، می­تواند یک وضعیت بسیار خطرناک برای شما ایجاد کند. وقتی انژکتورهای سوخت اطلاعاتی از رایانه درباره تزریق سوخت به سیلندر‌های موتور  دریافت نکنند، هنگام رانندگی ناگهان موتور ماشین خاموش می شود. این مورد هم یکی از علائم خرابی سنسور میل سوپاپ است.

۷. شتاب ضعیف خودرو

اگر سنسور میل سوپاپ خودرو شما خراب باشد انژکتورها سوخت را به درستی تحویل نمی‌دهند. در نتیجه خودرو نمی‌تواند به خوبی شتاب بگیرد و این یکی دیگر از علائم خرابی سنسور میل سوپاپ است.

۸. خرابی سنسور میل سوپاپ و مشکل در تعویض دنده

یکی دیگر از علائم خرابی سنسور میل سوپاپ مشکل در تعویض دنده است. وقتی سنسور خراب باشد گیربکس قفل می‌کند و در نتیجه در یک دنده گیر خواهد کرد. وقتی دنده عوض نمی‌شود ناچار هستید موتور ماشین را خاموش کرده و کمی صبر نمایید. سپس دوباره استارت بزنید. این یک راه حل موقت است و در نهایت باید سنسور را عوض کنید.

۹. حرکت نوسانی یا تکان های شدید خودرو

تزریق مقدار نامناسب سوخت به سیلندر‌ها باعث می‌شود که شما در حین رانندگی متوجه بشوید موتور در برخی مواقع قدرتش را بدون دلیل از دست می‌دهد. این امر باعث تکان‌های شدید در خودرو خواهد شد و هر‌از‌گاهی خودرو به سمت جلو نوسان می‌کند. این از علائم خرابی سنسور میل سوپاپ محسوب می‌شود. مشکل در اثر تزریق مقدار نامناسب سوخت به سیلندر‌ها به‌خاطر خرابی سنسور میل سوپاپ ایجاد شده است.

عیب‌یابی خرابی سنسور میل سوپاپ و علل خرابی سنسور میل سوپاپ

برای آنکه خرابی سنسور میل سوپاپ یا میل بادامک خودرو را عیب یابی و برطرف کنید، باید علت خرابی این قطعه  مشخص شود. رایج‌ترین عللی را که باعث می‌شود سنسور میل سوپاپ خوب کار نکند بررسی می‌کنیم:

 1.  معیوب بودن سیم‌کشی خودرو
  سنسور میل سوپاپ ممکن است به‌دلیل معیوب بودن سیم کشی خودرو  خراب شود.‌ شل بودن یا روغنی و کثیف بودن سیم کشی‌های خودرو باعث اختلال در عبور ولتاژ می‌شود. این مسئله باعث آسیب رسیدن به سیم‌ها شده و در نتیجه باعث پاره شدن و فرسودگی آن‌ها به مرور زمان خواهد شد. در این صورت سنسور میل سوپاپ هم از کار خواهد افتاد و به موتور خودرو اجازه حرکت یا مدام کار‌کردن  به مدت طولانی نخواهد داد و علائم خرابی سنسور میل سوپاپ ظاهر خواهد شد.
 2. قرار گرفتن در معرض گرمای بیش از حد
  رانندگی در یک روز گرم آفتابی به مدت طولانی یا پارک کردن اتومبیل در آفتاب، به همراه گرمای تولید شده توسط موتور باعث آسیب به سنسور میل سوپاپ می‌شود. در این حالت پوشش روی سنسور میل لنگ ترک می‌خورد یا از گرما ذوب خواهد شد. با توجه به اینکه سنسور میل سوپاپ با سنسور میل لنگ در ارتباط است، مشکل میل لنگ باعث خرابی کار سنسور میل سوپاپ می‌شود.

نحوه رفع علائم خرابی سنسور میل سوپاپ

سنسور میل سوپاپ بخشی از سیستم سوخت الکترونیکی و جرقه زنی خودرو شما است. وقتی این سنسور از کار بیفتد، موتور نمی­چرخد ​​و تا زمانی که آن را تعمیر نکنید، وضعیت خودروی شما خطرناک خواهد شد. وقتی وسیله نقلیه شما مانند گذشته کار نمی­کند یا چراغ چک موتور روشن بوده، ممکن است نیاز به تعویض سنسور میل سوپاپ داشته باشد. در این مقاله به علائم خرابی سنسور میل سوپاپ اشاره شد؛ اگر این نشانه­ ها را نادیده بگیرید، موتور شما از کار خواهد افتاد.

وقتی چراغ چک موتور روشن می­شود، این همیشه نشانه­ای از وجود یک مشکل است. اگر چراغ چک شما روشن است و با کاهش راندمان سوخت، شتاب ضعیف یا سوختن ناقص یا توقف موتور مواجه هستید، به احتمال زیاد سنسور میل سوپاپ شما خراب شده است.

نکته مهم و اصلی در اینجا این است که هرگز از مشکلات موتور غافل نشوید؛ اگر این کار را انجام دهید، ممکن است در مسیر با مسائل بسیار خطرناک و غیرقابل جبرانی مواجه شوید.

مقالات مرتبط

نظر شما چیه؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. 1 – با انتشار هر پست، 1 میلیون تومن پول بدست بیارید ماهی 30 میلیون درآمد اضافی

  2 – قدرت سایت شما (Domain authority) چنده ؟این خیلی بَده که سایت شما بیش از یکسال از تولدش گذشته باشه ولی هنوز قدرتش یا Domain authority سایتتون کمتر از 10 باشه برای همینه که تو گوگل رتبه ندارید

  3 – میتونید کمتر از دو هفته خط اول گوگل بیاید – مستند و مثال واقعی از زبان آقای عادل طالبی متخصص سئو

  4 – بزارین بهتون یاد بدم خودتون قدرت سایتتون رو بالا ببرید و بیاید خط اول گوگل تو 14 روز

  برای ارتباط با من کلیک کنید

 2. من همین مشکل رو دارم و البته توی مقاله شما اشاره نکردید که ممکن هست شمع و سیستم جرقه زنی مشکل داشته باشد که باعث میشه سنسور میل سوپاپ همچین خطایی رو به ای سی یو ارسال کنه

 3. سلام هردوسنسورراعوض کردم بازهم ماشین روشن نمیشود لطفا راهنمایی کنیدماشینم اردی هست