علائم خرابی پمپ بنزین خودرو و روش های عیب یابی آن چیست؟

علائم خرابی پمپ بنزین خودرو اموزش سی ان جی

اهمیت پمپ بنزین خودرو و لزوم بررسی علائم خرابی آن

(علائم خرابی پمپ بنزین خودرو)

در تمام خودروهای با موتورهای بنزینی سوخت در درون بافت ذخیره می شود، سوخت مورد نیاز،  به وسیله پمپ بنزین به موتور می رسد. در‌واقع سوخت خودرو، مسیر بین باک و موتور را به کمک پمپ طی می‌کند. پمپ بنزین خودروهای بنزین سوز یک قطعه یکپارچه و واحد است که معمولاً درون مخزن  قرار دارد و سوخت را با فشار به سمت موتور هدایت می‌کند.

اگر سوخت فشار لازم را نداشته باشد، عمل تزریق آن به درون سیلندر‌ها به خوبی صورت نخواهد گرفت و فرایند پاشش و به دنبال آن احتراق، به‌خوبی صورت نمی‌گیرد. از این رو توجه به علائم خرابی پمپ بنزین خودرو و آگاهی از نحوه عیب‌یابی پمپ بنزین بسیار اهمیت دارد.

حتما بخوانید :

پمپ بنزین خودرو چیست و چه وظیفه هایی در خودرو دارد؟

عملکرد پمپ بنزین خودرو چگونه است؟

 پمپ بنزین خودرو در ارسال سوخت، به فیلتر کردن سوخت و فشار آن کمک می‌کند. در صورتی که پمپ بنزین فشار لازم برای هدایت سوخت را فراهم نکند، عمل تزریق آن به سیلندر‌ها، به‌خوبی انجام نمی پذیرد و عمل احتراق انجام نخواهد شد. خرابی پمپ بنزین خودرو به‌معنی نرسیدن سوخت به موتور و روشن نشدن اتومبیل است.

دلایل از کار افتادن پمپ بنزین خودرو

پمپ بنزین خودرو یک قطعه مکانیکی است و با خراب شدن باید تعویض شود. دلایل سوختن یا از کار افتادن پمپ سوخت خودرو و علائم خرابی پمپ بنزین را بررسی می‌کنیم:

سوختن پمپ بنزین به دلیل داغ کردن

یکی از دلایل شایع از کار افتادن پمپ بنزین، سوختن آن است. سوختن پمپ بنزین خودرو  دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد. داغ شدن بیش از حد پمپ بنزین که با پایین رفتن سطح سوخت در باک خودرو پیش می‌آید، یکی از از مهمترین دلایل سوختن پمپ بنزین است.

اگر مدت زیادی خودرو را در حالتی که بنزین آن کم است، روشن نگاه داریم، به‌دلیل عدم تماس مناسب پمپ با بنزین، این قطعه داغ شده و از کار می‌افتد. در صورت سوختن پمپ بنزین، خودرو شما در هر حالتی که باشد، خاموش خواهد شد و تا تعویض نشدن پمپ معیوب با یک پمپ بنزین سالم روشن نخواهد شد.

حتما بخوانید :

علائم خرابی سنسور اکسیژن و روش های عیب یابی آن چیست؟

سوختن فیوز پمپ بنزین

فیوز پمپ سوخت در جعبه فیوز خودرو قرار دارد و در صورتی که بسوزد پمپ بنزین خودرو نیز از کار خواهد افتاد. در صورتی که پمپ بنزین شما دچار خرابی شده است، قبل از این‌که اقدام به تعویض پمپ بنزین خودرو خود بکنید، حتماً فیوز پمپ را نیز بازدید نمایید، تا در صورت خرابی این قطعه، اول آن را تعویض کنید که هزینه‌ای بسیار پایین تر خواهد داشت.

استفاده از سوخت نامرغوب

سوخت نامرغوب یا سوخت حاوی آلودگی در باک، باعث سوختن پمپ بنزین خودرو  شما خواهد شد. به‌علت فرسودگی باک خودرو، ممکن است در طول زمان، آلودگی در آن ایجاد شود. هنگامی که سطح سوخت خودرو کمتر از میزان استاندارد باشد، پمپ بنزین این آلودگی‌های ته‌نشین شده را به سمت خود هدایت کرده و باعث وارد آمدن فشار زیادی بر پمپ می‌شود که در نهایت منجر به سوختن آن خواهد شد.

علائم خرابی پمپ بنزین خودرو

نشانه‌های خراب شدن پمپ بنزین خودرو، بسیار واضح و محسوس هستند. در صورت سوختن قطعه پمپ بنزین، در حین رانندگی، هر‌کجا که باشید، اتومبیل خاموش خواهد شد. علائم خرابی پمپ بنزین را در چند مورد بررسی می‌کنیم:
۱. صداهای بلند از باک بنزین
۲. مشکل در روشن شدن خودرو
۳. کم شدن قدرت و شتاب خودرو
۴. افزایش مصرف بنزین
۵. روشن نشدن خودرو
۶. شنیده نشدن صدای شروع فعالیت پمپ بنزین در ابتدای روشن شدن خودرو
۷. ریپ زدن خودرو در زمان رانندگی در سرعت های ثابت
۸. افزایش شتاب ناگهانی خودرو

حتما بخوانید :

علائم خرابی سنسور دریچه گاز و روش های عیب یابی آن چیست؟

چگونه متوجه خرابی پمپ بنزین خودرو شویم؟

روشن نشدن خودرو، از اولین علائم خرابی پمپ بنزین خودرو است. اگر اتومبیل روشن شد، اما با پرش‌های کوچک مواجه است، به‌احتمال زیاد پمپ بنزین، در رساندن سوخت به موتور دچار ایراد شده است. حرکت سخت خودرو، شتاب بیش از حد و غیر متعادل موتور و افزایش دمای موتور می‌توانند از علائم خرابی پمپ بنزین خودرو باشند.

اگر وسیله نقلیه شما به طور ناگهانی سوخته بسیار زیادی مصرف میکند قطعاً پمپ بنزین خودرو آسیب دیده است و مقدار استاندارد سوخت را به موتور نمی رساند. در این حالت خودرو دچار کاهش مصرف بهینه سوخت می‌شود.  این موارد، علائم خرابی پمپ بنزین خودرو هستند و لازم است با مشاهده آن‌ها، نسبت به بررسی کار پمپ سوخت خودرو خود اقدام کنید.

عادات بد رانندگی و تاثیر آن بر خرابی پمپ بنزین خودرو

یکی از اصلی ترین دلایل خراب شدن پمپ بنزین عادت رانندگی با سوخت کم است. رانندگی با مقدار سوخت کم احتمال داغ شدن پمپ بنزین و خراب شدن آن را بالا می‌برد. در نتیجه خراب شدن پمپ بنزین، هزینه‌های بیشتری از به موقع زدن بنزین روی دست شما می‌گذارد.

پمپ بنزین دارای فیلتری است که عادت رانندگی با بنزین کم باعث می‌شود این فیلتر بسیار سریع کثیف شود و هنگامی که رسوبات و ناخالصی سوخت به کف باک می‌روند فیلتر را به سرعت مسدود کنند.

حتما بخوانید :

علائم خرابی انژکتور بنزین و روش های عیب یابی آن چیست؟

زمان تعویض قطعه پمپ بنزین خودرو

پمپ بنزین‌های الکتریکی، به دلیل استفاده مدام از جریان الکتریکی داغ می‌شوند و حرارت بالایی تولید می‌کنند. این حرارت باعث بالا رفتن مقاومت سیم‌پیچ‌های آن‌ها می‌شود و در نهایت سوختن و از کار افتادن پمپ بنزین را به‌دنبال دارد. یکی از نکات مهم در نگهداری خودرو این است که هیچ وقت اجازه ندهید بنزین درون مخزن باک،باک‌طور کامل تخلیه شود.

پمپ بنزین قطعه‌ای است که می‌تواند بسته به مراقبت و نگهداری مالک خودرو مدت زیادی کار کند. در صورت مراقبت و عادات خوب رانندگی، پمپ بنزین خودرو نیازی به تعویض زودهنگام ندارد؛ اما بهتر است با هر سه بار تعویض فیلتر بنزین پازرسی شود.

حتما بخوانید :

علائم خرابی سنسور میل سوپاپ و روش های عیب یابی آن چیست؟

نحوه عیب یابی پمپ بنزین خودرو

برای چک کردن پمپ بنزین و نحوه عیب‌یابی آن، می‌توان از آن تست اهمی گرفت. برای این تست باید با مولتی‌متر، مقاومت سیم‌پیچ‌های آن را اندازه‌گیری کرد. همچنین صافی خروجی آن را با دقت بررسی کنید که ضایعات نداشته باشد. شما به‌عنوان یک راننده یا مالک خودرو باید بدانید که پمپ بنزین در ماشین در کدام قسمت قرار دارد و ممکن است با چه مشکلاتی مواجه شود.

آشنایی با نحوه کار کردن پمپ سوخت، سر‌و‌صداهای به‌خصوص از داخل موتور خودرو و نامنظم کار کردن وسیله نقلیه هنگام حرکت می‌تواند به شما در ایمنی رانندگی کمک کند.

یک روش ساده برای عیب یابی پمپ بنزین خودرو

گوش دادن به صدای پمپ بنزین خودرو، یک راه ساده برای بررسی درستی کار‌کرد آن است. درب مخزن سوخت ماشین را باز کنید و درپوش را بردارید. گوش خود را کنار در مخزن سوخت نگه دارید و به صدای آن گوش دهید. اگر هیچ چیز قابل توجهی نمی‌شنوید، احتمالاً پمپ به درستی کار نمی‌کند. بررسی دقیق‌تر و تعویض پمپ بنزین خودرو را به تکنسین یا تعمیرکار مجرب واگذار کنید.

حتما بخوانید :

علائم خرابی سنسور دور موتور و روش های عیب یابی آن چیست؟

لزوم آشنایی با عملکرد قطعات و عیب یابی آن ها

آشنایی با نحوه کار کردن پمپ سوخت و سر و صدا‌های به‌خصوصی که از داخل موتور اتومبیل به گوش می‌رسد. همچنین نامنظم کار کردن وسیله نقلیه هنگام حرکت، علائمی هستند که توجه شما را به خود جلب می‌کنند. تشخیص مشکلات و آسیب‌هایی که برای پمپ بنزین در خودرو به‌وجود می‌آیند، کار ساده‌ای نیست.

افراد معمولی نمی‌توانند پمپ سوخت را بازرسی کنند و یا نحوه عیب‌یابی پمپ بنزین خودرو را تشخیص بدهند. مشخص کردن منبع آسیب یا عیب و نقص‌های پمپ بنزین کمک می‌کند که علائم خرابی پمپ بنزین را تشخیص دهید و فرایند تعمیرات یا تعویض قطعات راحت‌تر انجام شود.

آسیب های پمپ بنزین خودرو را کم کنید

وظیفه رساندن بنزین به سیستم انژکتور و در نهایت موتور خودرو برعهده پمپ بنزین یا پمپ سوخت است. کوچک‌ترین ایراد در پمپ بنزین، مشکلات بزرگی برای خودرو ایجاد می‌کند و رانندگی با آن را غیر‌ممکن می‌سازد. هنگامی که با علائم خرابی پمپ بنزین مواجه شدید بهتر است هرچه سریع‌تر نسبت به عیب‌یابی و برطرف کردن مشکل اقدام کنید.

خرابی پمپ بنزین و مشکلات عملکردی موتور

یک پمپ سوخت فرسوده یا نیمه‌سوز غیر از ایجاد مشکل در روشن شدن خودرو، مشکلات دیگری نظیر misfire، خفه کردن موتور و  کاهش شتاب را ایجاد خواهد کرد. هنگامی که خودرو به سبب تامین نشدن مقدار بنزین مورد نیاز برای احتراق، سرعت ثابت را نمی تواند حفظ کند، پمپ بنزین دچار مشکل شده است. این مورد بسیار خطرناک خواهد بود. چون می‌تواند باعث از دست دادن کنترل خودرو شود. مخصوصا هنگامی که در سرعت‌های بالا این اتفاق می‌افتد. به‌صورتی که از جایی به بعد خودرو دیگر شتاب نمی‌گیرد.

خطرات خرابی پمپ بنزین خودرو

افزایش شتاب ناگهانی خودرو در زمانی رخ می‌دهد که پمپ بنزین ناگهان مقدار زیادی بنزین را به درون موتور فرستاده است و در نتیجه بدون فشار دادن بیشتر پدال گاز و به صورت ناگهانی شتاب افزایش می‌یابد. این یکی دیگر از علائم خرابی پمپ بنزین است و می‌تواند بسیار خطرناک باشد. در صورتی که موتور خودرو روشن می‌شود اما به سختی گاز می‌خورد و دور موتور نیز به سختی بالا می‌رود، پمپ بنزین خود را مورد بررسی قرار دهید.

اتصالات برقی پمپ بنزین را بررسی کنید

محکم نبودن اتصال برقی پمپ بنزین می‌تواند یکی از دلایل عدم عملکرد مناسب پمپ بنزین باشد. در این صورت با برطرف کردن ایراد اتصال برقی پمپ شروع به کار خواهد کرد. برای تشخیص این مشکل با استفاده از اهم متر، ورودی و خروجی برق‌رسانی را بررسی کنید. گاهی اوقات پمپ بنزین خودرو شما به اصطلاح نیم‌سوز می‌شود. در نتیجه در صدای پمپ نوسان وجود دارد و به درستی نیز عمل نمی‌کند. در این صورت باید پمپ بنزین را با قطعه جدیدی جایگزین کرد.

دو دلیل کوچک برای خرابی پمپ بنزین خودرو

پارگی شلنگ‌های متصل به سر پمپ بنزین گاهی اوقات ممکن است رخ بدهد. در این صورت بوی بنزین در داخل فضای خودرو محسوس است و باید به سرعت مورد بررسی قرار بگیرد. استفاده از نوع تقلبی قطعه پمپ بنزین یا استفاده از قطعه‌هایی که کیفیت نامناسبی دارند، علاوه بر آسیب جدی به خودرو شما و باعث افزایش هزینه‌های تعمیر و نگهداری خودرو و حتی وارد آمدن خسارات غیر قابل جبران خواهد شد.

مقالات مرتبط

نظر شما چیه؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد ویژه!

این پیشنهاد محدود است! تخفیف را از دست ندید!
اعتبار 24 ساعت
40٪ تخفیف
با کد تخفیف DE320 دوره سوخت رسانی و انژکتور را با ۴۰٪ تخفیف تهیه کنید
close-link