سنسور میل سوپاپ چیست و چه وظیفه هایی در خودرو دارد؟

سنسور میل سوپاپ آموزش سی ان جی

در مورد میل سوپاپ و عملکرد آن بیشتر بدانیم

یک راننده همیشه نیاز به آگاهی از شرایط بخش های مختلف خودرو مانند روغن موتور بنزین باد لاستیک ها و بسیاری از موارد فنی دیگر دارد نیاز است. برای انتقال این اطلاعات به راننده سنسورهای در خودرو تعببه می شوند راننده با توجه به گزارش سنسور ها و اطلاعاتی که دریافت می کند می تواند از بروز بسیاری مشکلات جلوگیری نماید سنسور میل سوپاپ یا میل بادامک یکی از مهمترین سنسور های خودرو است.

سنسور چیست؟

سنسور یا حسگر، وسیله ای است که به محرک های فیزیکی واکنش نشان می‌دهد و تحریکات آنها را دریافت می کند سپس به سیگنال های الکتریکی قابل اندازه گیری تبدیل نموده و به عنوان خروجی ارائه می دهد خودرو ها سنسور های مختلفی دارند که هر روز به تنوع آنها اضافه می شود. سنسور ها باید اطلاعات دقیق و به موقع را برای سیستم رایانه‌ای و محرک های موجود ارائه دهند تقریباً در همه سیستم های وسیله نقلیه سنسور ها استفاده می شوند در موتور دما و فشار هوا سوخت روغن و خنک کننده را اندازه گیری می کنند تعداد زیادی سنسور در سیستم های ایمنی فعال استفاده می شود.

سنسور میل سوپاپ یا میل بادامک چیست؟

برای اینکه با میل سوپاپ و عملکرد آن در خودرو آشنا شویم بهتر است در مورد میل سوپاپ و وظایف آن در خودرو بیشتر بدانیم.

میل سوپاپ

سوپاپ پیام میل بادامک شفت ای است که بر روی آن برای هر سیلندر بادامک هایی قرار دارد که کار باز و بسته کردن سوپاپ ها در زمان بندی مشخص را انجام می دهند.

سنسور میل سوپاپ

سنسور تعیین موقعیت میل سوپاپ‌ها قسمت بسیار مهمی از وسیله نقلیه امروزی است. زیرا به شما اطمینان می‌دهد که موتور خودرو به درستی کار می‌کند. سازندگان اتومبیل‌های مختلف برای نصب سنسور میل سوپاپ نقطه منحصر به فرد خود را در نزدیکی موتور قرار داده‌اند. ممکن است آن را در پشت سرسیلندر یا کنار بلوک موتور قرار داده باشند.

هدف میل سوپاپ تعیین موقعیت آن در ارتباط با میل لنگ است. سیگنال‌ها برای استفاده با انژکتور سوخت و یا کنترل سیستم اشتعال به پی سی ام ارسال می‌شود. به‌دلیل شباهت زیاد میل سوپاپ و میل لنگ اغلب اوقات این دو با هم اشتباه گرفته می‌شوند. میل سوپاپ به همراه سنسور میل لنگ وظیفه اشتعال را به عهده دارند.

حنما بخوانید :

سنسور اکسیژن چیست و چه وظیفه هایی در خودرو دارد؟

میل سوپاپ و سنسور چه می کنند؟

با حرکت میل لنگ برآمدگی انتهای میل سوپاپ از مقابل سنسور میل سوپاپ عبور می‌کند. میدان مغناطیسی تغییر کرده و سیگنال ارسال شده به کامپیوتر خودرو صفر می‌شود‌ در زمانی که برامدگی میل سوپاپ روبروی سنسور قرار ندارد، سیگنال ارسال شده به ای سی یو برابر با ۱۲ ولت است این سنسور با ارسال سیگنال‌های مربعی شکل به ای سی یو، زمان دقیق نقطه مرگ بالای سیلندر شماره ۱ را خبر می‌دهد.

عملکرد میل سوپاپ در خودرو

میل سوپاپ شرایط دقیق میل سوپاپ را به رایانه گزارش می‌دهد. در واقع میل سوپاپ با بررسی شرایط میل سوپاپ، موقعیت سیلندر یک را اندازه‌گیری و گزارش می‌دهد. ای سی یو بر اساس این گزارش ترتیب تزریق سوخت در سیلندر‌ها را مشخص می‌کند. می‌توان گفت میل سوپاپ، به نوعی مکمل سنسور دور موتور است. این قطعه که روی سرسیلندر نصب می شود کاملاً نزدیک میل سوپاپ تعبیه می‌شود. مهم‌ترین وظایف میل سوپاپ به این شرح است:

۱. مشخص کردن موقعیت سیلندر یک در نقطه مرگ بالا
۲. کنترل کوئل و انژکتور‌ها برای عملکرد در مورد ترتیبی و تایمینگ مناسب
۳. شناسایی احتراق ناقص و زمان مشخص کردن مقدار آوانس جرقه، برای جلوگیری از پدیده ضربه یا کوبش سیلندرها برای جرقه و پاشش در مرحله‌های مختلف
۵. مشخص کردن احتراق ناقص

وظیفه میل سوپاپ در خودرو

سنسور میل بادامک به همراه سنسور میل لنگ استفاده می‌شود. این سنسور وظیفه تنظیم اشتغال‌زایی در موتور را بر عهده دارد. در اتومبیل‌های مدرن چنین سنسورهایی با اثر القایی یا همان اثر هال کار می‌کنند. میل سوپاپ یکی از سنسورهای موقعیت است. بسیاری از قسمت‌های متحرک خودرو مانند میل لنگ، میل بادامک، دریچه گاز، چرخ ها و شیرهای چرخش گاز اگزوز به سنسورهای موقعیت و سرعت مجهز هستند و تعداد زیادی سنسور در سیستم های ایمنی تعبیه شده‌اند.

اهمیت میل سوپاپ

وظیفه سنسور میل سوپاپ با سنسور میل لنگ برای تعیین موقعیت دقیق درایو میل لنگ است. از طریق ترکیب هر دو سیگنال سنسور، واحد کنترل موتور می‌داند که اولین سیلندر در چه نقطه‌ای قرار دارد. این اطلاعات برای سه منظور لازم است:

۱. برای شروع تزریق سوخت در هنگام تزریق پی در پی
۲. برای سیگنال تحریک شیر برقی یا کنیستر برای سیستم تزریق نازل پمپ
۳. برای کنترل حرکت سیلندر

انواع سنسور میل سوپاپ

اغلب سنسور‌های میل سوپاپ، از نوع اثر هال هستند. در برخی موارد نیز سنسور القایی وجود دارد. در نسل‌های قدیمی سیستم‌های انژکتوری، سنسورهایی از نوع فتو دیودی استفاده می‌‌شد که امروزه دیگر از این نوع استفاده نمی‌شود. جدیدترین سنسور میل سوپاپ از نوع تحریک است.

میل سوپاپ فتو دیودی

این نوع سنسور قدیمی در خودروهای اولیه انژکتوری و خودروهایی که هنوز دلکو داشتند، نصب می‌شد. میل سوپاپ فتودیودی، قدیمی‌ترین نوع سنسور میل سوپاپ است میل سوپاپ و سنسور میل لنگ به صورت ترکیبی از فوتوکوبل روی دلکو قرار می‌گرفت.

سنسور میل سوپاپ نوع اثر هال

سنسورهای به‌کار رفته جهت موقعیت میل سوپاپ، سنسورهای اثر هال هستند. این سنسورها یک اتصال سه پین دارند که دوتای آن‌ها، مثبت ۱۲ ولت و منفی بدنه هستند. از تغذیه سیستم سوخت‌رسانی به عنوان تغذیه سنسور استفاده می‌شود. یک پین دیگر هم برای سیگنال خروجی به واحد کنترل وجود دارد.

نوع القایی میل سوپاپ

یک نوع دیگر از انواع سنسور‌ها برای تعیین موقعیت میل سوپاپ سنسور القایی است این سنسور‌ها معمولاً دارای دو پین هستند. سیگنال تولید شده در نوع الگویی از نوع سینوسی است و تعداد موج‌های آن مانند نوع اثر هال به تعداد دندانه‌های روتور بستگی دارد.

سنسور میل سوپاپ از نوع تحریک

این سنسور در ظاهر، با نوع القایی مشابه به نظر می‌رسد؛ اما تفاوت این دو در عملکرد آن‌ها است. این نوع سنسور‌ها در برخی موتور‌های شرکت اپل یا جنرال موتور استفاده می‌شوند.

حتما بخوانید :

سنسور دور موتور چیست و چه وظیفه هایی در خودرو دارد؟

نقش میل سوپاپ در عملکرد خودرو

مدیریت موتور ماشین هر چه دقیق تر انجام شود، راندمان موتور بالاتر می‌رود و در نتیجه میزان آلاینده‌های زیست محیطی نیز کاهش می‌یابند. دسترسی موتور به اطلاعات دقیق از سنسور‌ها و کنترل دقیق توسط عملگرها این امر را ممکن می‌سازد. یکی از سنسور‌های مهم در مدیریت موتور، میل سوپاپ است نقش میل سوپاپ در مدیریت سوخت موتور بسیار مهم خواهد بود ‌سنسور میل بادامک یا میل سوپاپ جهت تشخیص موقعیت و سرعت میل بادامک یعنی زمان باز و بسته شدن سوپاپ های گاز و دود نسبت به موقعیت میل لنگ یعنی موقعیت پیستون‌ها استفاده می‌شود.

چگونگی کار میل سوپاپ

سنسور میل سوپاپ یک وسیله الکترونیکی است که حرکت میل بادامک را به سیگنال‌هایی تبدیل می‌کند و به سیستم مدیریت موتور برای کنترل زمان پاشش انژکتور ها و جرقه شمع‌ها و تغییر موقعیت میل بادامک، می‌فرستد. به عبارت دیگر میل سوپاپ برای پاشش ترتیبی انژکتور‌ها به صورت تک‌تک و ترتیبی و احتراق کامل تر و در نتیجه مصرف سوخت و آلودگی کمتر به کار می‌رود. در سیستم‌های کنترل الکترونیکی سوخت و جرقه، این سنسور زمان ترتیب پاشش انژکتور‌ها را نسبت به سیکل موتور و ترتیب احتراق تعیین می‌کند.

مروری اجمالی بر کاربرد سنسور میل سوپاپ یا میل بادامک

برای اینکه در موتورهای احتراق داخلی عمل احتراق به‌درستی اتفاق بیفتد به‌میزان مشخصی از سه عنصر هوا، سوخت و جرقه نیاز است. اگر زمان‌بندی درست تنظیم نباشد یا یکی از قطعات خوب کار نکنند و در زمان مناسب و به مقدار مناسب سه عنصر اولیه در دسترس نباشند، احتراق به خوبی صورت نمی‌گیرد. سنسورهای مختلفی در خودرو انجام این کار را بر‌عهده دارند و تمام این سنسورها با واحد کنترل الکترونیکی خودرو یعنی ای سی یو که رایانه اصلی خودرو هست، در ارتباط هستند. اجزا و قطعات خودرو در زمان مناسب فعال می‌شوند تا شرایط لازم برای احتراق را کنترل کنند. اگر قطعه‌ای خراب شده باشد یا مشکلی به وجود بیاید سنسور‌ها به رایانه اطلاع می دهند تا شما را از وجود مشکل باخبر کند.

مراقب و نگهداری سنسور میل سوپاپ

با توجه به اهمیت سنسور میل سوپاپ و ضرورت عملکرد درست آن برای خودرو، زمانی که حس می‌کنید موتور مشکلی دارد یکی از اولین مواردی که باید مورد بررسی قرار دهید سنسور میل سوپاپ است. در صورت هرگونه نقص در عملکرد این سوپاپ و ارسال سیگنال‌های ضعیف برای سیستم  رایانه خودرو عمل احتراق انجام نخواهد شد. بعضی از مواردی که در مورد نگهداری بهینه این قطعه حساس می تواند مورد استفاده قرار گیرد را بررسی می کنیم.

محافظت از سیم کشی خودرو

اگر سیم کشی خودرو کثیف و روغنی باشد یا به مرور زمان شل شود، سیم‌ها به مرور زمان پاره می‌شوند و آسیب می‌بینند. در نتیجه فرسودگی سیم‌ها، سنسورهای میل سوپاپ هم از کار خواهند افتاد و شما مجبورید برای روشن کردن خودرو بار‌ها و بار‌ها استارت بزنید. در این حالت سنسور خراب اجازه نمی‌دهد موتور خودرو برای ساعات طولانی به شکل مداوم کار کند.

گرمای بیش از حد آفتاب سنسور میل سوپاپ را از کار می‌اندازد

نتیجه رانندگی در ساعت‌های طولانی در یک روز گرم آفتابی یا پارک کردن خودرو در آفتاب منجر به ترک خوردن پوشش روی میل لنگ یا ذوب شدن آن می‌شود. به دلیل در ارتباط بودن سنسور میل سوپاپ با سنسور میل لنگ، خرابی سنسور میل لنگ باعث از کار افتادن سنسور میل سوپاپ می‌شود و نمی‌تواند اطلاعات سوخت یا احتراق را منتقل کند.

ناخالصی و رطوبت دشمن سنسور میل سوپاپ هستند

رسوبات، رطوبت، روغن و آلودگی‌هایی که در اثر آب ایجاد شده باشد در داخل و اطراف موتور به مرور زمان جمع می‌شوند و برای میل سوپاپ اشکال ایجاد می‌کنند و سنسور آن را از کار می‌اندازند. این مشکل تا زمانی که موتور از کار بیفتد و چراغ چک به نشانه هشدار روشن شود قابل تشخیص نیست. با اندکی مراقبت می‌توانید به طول عمر میل سوپاپ و سنسور آن کمک کنید.

بعد از تصادفات سنسور میل سوپاپ را بازبینی کنید

میل سوپاپ با سایر قسمت‌های موتور ارتباط دارد و در صورت مشکل‌دار شدن آن‌ها نمی تواند به درستی سیگنال بفرستد. یک تصادف کوچک ممکن است موجب پارگی سیم‌ها، شل شدن درپوش روغن یا نشتی مخازن شود و در نتیجه سنسور میل سوپاپ از کار بیفتد. به‌دلیل اهمیت وظیفه و کار سنسور میل سوپاپ، لازم است که بازرسی و مراقبت‌های بیشتری از این قطعه حساس و ضروری به عمل آورید.

جمع بندی معرفی این سنسور

میل سوپاپ، یک قطعه حساس در خودرو شما است که وظیفه آن انتقال اطلاعات مربوط به درست بودن، زمان بندی، شرایط و اجزای مورد نیاز برای یک احتراق خوب است. با توجه به نقشی کهمیل سوپاپ دارد، خوب کار کردن این قطعه بسیار مهم به‌حساب می‌آید.

مقالات مرتبط

نظر شما چیه؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. عالی بود، آشنا شدم با کار این قطعه. ممنون